En iyi Okey Oyununu arkadaşlarınla oyna

Okey Rummy Oynamak İster misin? Altınstar senin Okey 101 ve Düz Okey'i arkadaşlarınla oynamanı sağlamakla kalmıyor, ayrıca dünyanın her yerinden yeni ve heyecan verici bir şekilde çevrimiçi oynama fırsatı sunuyor.

Hemen Okey Oyna

Okey'in oyun tarihçesi

Okey'in tarihçesi şüphesiz diğer Rummy oyunları ile ilişkilidir. Okey bir Rummy türü oyun olduğu için diğer Rummy türevi oyunlarla tarihi bağı vardır. Bu 'taş' oyunlarının çoğu oyun yapısına bakıldığı zaman benzerlikler göstermektedir. Bu benzerlik oyun kurallarına baktığımız zaman oyun şablonunda oldukça belirgindir. Kartların dağıtılması, her turda kart çekilmesi ve atılması bu yapının tipik özellikleridir. Bu tip oyunlarda prensip olarak oyuncular ellerinde seriler veya setler yapmak için taşlar ya da kartlar kullanırlar. Setler aynı sayıda ve aynı renkte 3 veya 4 taşın bir grup halinde bulunması ile oluşturulurken bir seri ise aynı renkten birbirini takip eden sayılar ile oluşturulur. Her set veya seride en az 3 taş bulunması gerekir.

İlk Rummy türü oyunların 2 yüzyıl önce ortaya çıktığına inanılmaktadır. Hiçbirinin doğruluğundan emin olunamayan bir kaç tarihçe mevcuttur. Bazı tarihçiler Rummy oyunlarının tarihçesini 19. Yüzyıl New York kaynaklı olarak gösterirken diğerleri de bazı yönlerden Rummy tipi oyunlara büyük benzerlikler gösteren Çin oyunu Mahjong ile ilişkilendirirler. Mahjong oyununda da taşlar çekilir ve atılır. Ayrıca Rummy oyunlarına benzerlik gösteren, tarihçesi 18. yüzyıla dayanan bazı popüler Çin kart oyunlarının varlığı da bilinmektedir.

"Artık Okey tarihçesinde yeni bir sayfa açılmaktadır. Bu oyun artık birçok çevrim içi gazinolara dâhil edilmiş olup sadece Rummy oynatan özel siteler dahi kurulmuştur"

Bir diğer olasılık da batıya doğru göç eden İspanyolların etkisi ile Rummy oyunlarının ortaya çıktığıdır. Conquian denen bir oyunun varlığı bilinmektedir. Bu oyun en popular Rummy oyunu olan Gin Rummy ile büyük benzerlikler göstermektedir. Bu olasılık Rummy oyununun New York'da ortaya çıktığı tezini güçlendirmektedir. Zira Gin Rummy oyunun 19. yüzyılda New York'ta ortaya çıktığı bilinmektedir.

Okey oyunun tarihçesinin birçok insanda neden bu kadar çok kafa karışıklığına yol açtığını anladığınıza eminiz. Bu oyunun Türkiye'de neden bu kadar çok yaygın olduğu ve hangi zaman dilimi içinde bu popülaritenin oluştuğunu bilemiyoruz. Bildiğimiz tek gerçek artan bir popülarite olduğudur. Artık Okey tarihçesinde yeni bir sayfa açılmaktadır. Bu oyun artık birçok çevrim içi gazinolara dâhil edilmiş olup sadece Rummy oynatan özel siteler dahi kurulmuştur. Bu oyunu daha cazip hale getiren de bu oyunun gerek zevk için gerekse de para ile oynanabiliyor olmasıdır.

Okey oyununun çevrim içi yaygınlığının gittikçe artıyor olması bu oyunun tarih içinde gelişerek devam edeceğine olan inancımızı güçlendirmektedir. Bu oyunu çevrim içi oynayacağınızı ve bazı turnuvalara katılacağınızı tahmin ediyoruz. Bu durumda güvenli web sitelerine girmenizi tavsiye ederiz.